FOTOBANKY

15.11.2012 22:06

Fotky sa predávať cez internet dajú. Ak vám niekto bude tvrdiť, že nie, alebo, že na to musíte byť profesionálny fotograf s profi vybavením, štúdiom, prípadne super fotoaparátom, tak Vás klame.

image photo : Lone treeimage photo : Tree Frog

Tak prečo to neurobíte a nezarobíte na tom? Svetové fotobanky Vám dajú peniaze za bežné fotky! Využite to, využite potenciál Vášho kompaktného digitálneho fotoaparátu a zarábajte ním.

Neveríte, že takúto fotku môže vôbec niekto kúpiť? Kliknite si na fotku a po otvorení stránky si dobre všimnite Downloads: (počet stiahnutí) a tiež Viewed (Počet prezretí). Downloads hovorí same za seba, počet pozretí je počet potenciálnych kupcov, ktorí hľadali niečo podobné.

Nechajte vaše fotografie zarábať !

V dnešnej dobe digitálnych fotoaparátov, kvalitných skenerov a prístupných počítačových programov ani amatérsky fotograf nemá problém predávať fotky cez internet. Systém je pomerne jednoduchý: Nahrajte (uploadnite) svoje fotky na server niektorej fotobanky a keď si Vašu fotku niekto kúpi (downloadne) dostanete za to peniaze. Vačšia fotka, kvalitnejšia fotka, viac stiahnutí tej istej znamená viac penazí!

 

AKO TO VLASTNE PREBIEHA
Vezmem to veľmi skrátene, podrobnejšie jednotlivé kroky popíšem pri jednotlivých fotobánk, či v osobitných článkoch.
 
1. KROK: REGISTRÁCIA
Vyplníte formulár s osobnými údajmi, väčšina fotobánk vyžaduje fotokópiu (alebo scan) pasu či iného preukazu pre overenie totožnosti (bežná záležitosť, nie je dôvod sa obávať zneužitia).
 
2. KROK: POSÚDENIE FOTOBANKOU
Niektoré fotobanky si chcú najprv overiť, či vaše výtvory sú vhodné pre predaj - musíte im zaslať 3 - 10 ukážkových prác a ony posúdi, či na to máte. V prípade zamietnutia máte ďalšie pokusy (takže to nevzdávajte hneď po prvom zamietnutí).
 
3. KROK: NAHRÁVANIE VÝTVOROV
Výtovry myslím fotky, ilustrácie, videá, hudbu, zvuky, flashové animácie. Nahráva sa väčšinou cez webový formulár, zdatnejší môžu použiť rýchlejší spôsob pomocou FTP.
 
4. KROK: POPIS OBRÁZKOV
K nahraným súborom je potrebné doplniť názov, popis, kľúčové slová. To preto, aby si ich podľa nich mohli zákazníci ľahko nájsť. Ďalej býva nutné zaradiť obrázky do vhodných kategórií.
 
5. KROK: KONTROLA
Fotobanky kontrolujú všetka diela, ktoré sa na ne nahrávajú - je bežné, že niektoré z nich zamietnu (uvedú pri tom pomerne konkrétne dôvody). Schválené obrázky sú ihneď ponúkajú na predaj, neschválené môžete opraviť (pokiaľ to je možné) a nahrať na nové posúdenie.
 
6. KROK: PREDAJ
Fotky / ilustrácie sú schválené a predávajú sa - vy vidíte jednotlivé predaja a na vašom fotobankovém účte naskakujú prvý doláre.
 
7. KROK: VÝPLATA
Po dosiahnutí minimálneho limitu (väčšinou 30 - 100 dolárov) vám fotobanka pošle vaše zárobky - možností je niekoľko:
 
papierový šek (dlhšie to trvá, ale nemusíte si zriaďovať žiadny internetový účet. Šek si necháte preplatiť vo svojej banke. Pre začiatok ideálne.
Moneybookers - musíte si vopred vytvoriť účet
PayPal - musíte si vopred vytvoriť účet
Moneybookers a PayPal sú internetové peňaženky, peniaze z nich môžete míňať priamo na internete - veľa obchodov, hlavne v zahraničí (ale je ich už veľa aj u nás - pozri Paypal obchody v Českej republike) prijíma platby z týchto peňaženiek. Alebo si peniaze z nich môžete nechať preposlať na svoj fyzický účet v banke (poplatok je asi 50 Sk).
 
8. KROK: ŠTATISTIKY
Sledujete štatistiky čo sa vám predáva a podľa toho tvoríte ďalšie fotky a ilustrácie a ste úspešnejší a úspešnejší a predávate na ďalších a ďalších fotobankách ...
 
 
AKÉ SÚ ZÁROBKY, KEDY ZAROBÍM NA PRVÚ VÝPLATU
Ťažko povedať. Výsledky sú veľa individuálne, všetko záleží na kvalite a veľkosti vášho portfólia - teda ako kvalitné a zákazníkmi žiadané budete mať fotografie a koľko ich budete ponúkať. Ak si myslíte, že vám na prvú výplatu bude stačiť pár desiatok fotiek, tak to ani neskúšajte.
 
Pozrite si zoznam fotobánk zoradený podľa zárobkov, vyberte si fotobanku (fotobanky), zaregistrujte sa a postupujte ďalej podľa vyššie uvedeného návodu. Pre začiatok by som ale Shutterstock vynechal a skúsil by som to na fotobance, ktorá nemá žiadnu schvaľovací procedúru na fotografov - napríklad Dreamstime alebo Fotolii.